Otázky

K našim výpravám poskytuji kvalitní podporu na e-mailu v češtině. Odpovídat na otázky, které kladete mi zabírá dost času. Byla by škoda vypracované odpovědi nevyžít k zveřejnění. Může pak s nich mít užitek více lidí.

Otázky se nemusí vztahovat k akci, kterou si chcete vybrat vy. Také starší odpovědi nemusí odpovídat aktuální situaci. Pokud chcete mít jistotu, že víte, co vás zajímá, kontaktujte s vašim dotazem přímo mne.

Co vše uvidím v černobylské zóně?

Dobrý den, máme individuální program. Osnova existuje, ale každá akce je více méně originál.  My se snažíme ukázat co nejvíc zajímavých a atraktivních míst. Pravidla návštěv se mění, někdy i ze dne na den. My se je snažíme obcházet a občas chodíme i tam, kde se nesmí. Vše ale záleží na okolnostech. Takže někdy jdeme na střechu 16. patrového domu v Pripjati, občas to ale nevyjde, protože tam je ochranka, někdy jdeme do chladící věže, někdy ne apod. Náš místní partner pracuje ve vedení zóny, umí nám často zařídit něco  navíc, ale může se stát, že přijede nějaká kontrola a nic navíc dělat nejde – to bohužel neovlivníme.

S přihlédnutím k aktuálním podmínkám a počtu návštěvníků v zóně také často měníme pořadí jednotlivých bodů tak, abychom se potkávali s co nejmenším počtem lidí a mohli se podívat i tam, kde to pod dohledem lidí od konkurence, není možné.

Dále přikládám osnovu programu u akce „Nízkonákladové výpravy do Černobylu„:

 • Do černobylské zóny vstupujeme přes checkpoint „Dytjatky“, kde proběhne kontrola dokumentů.
 • Opuštěná vesnice Zalesje (před 30 lety opuštěné vesnické domy, venkovský klub s tanečním sálem, zdravotní středisko …)
 • Černobyl: Memorial park, opuštěná loděnice, pomník „Těm, kteří zachránili svět“ poblíž požární stanice, výstava strojů – robotů, které byly použity pro odstraňování důsledků havárie.
 • Kontrolní bod „Lelev“ – vstup do „desetikilometrové zóny“
 • Radar Duga – „Ruský datel“ – tajná zbraň z dob studené války – Černobyl-2. Vojenské budovy související s provozem radaru. Např. učebna pro výcvik vojenských řidičů.
 • Vesnice Kopači, po evakuaci byla tato vesnice, která byla kontaminovaná radioaktivním spadem srovnána se zemí. Z neznámého důvodu však byly zachovány budovy školky, obecního úřadu a pomník vojákům Rudé armády. Kromě uvedených staveb z vesnice zůstalo jen pár původních stromů a řady kopečků – zbytků původních domů.
 • Foto zastávka po cestě k elektrárně, nedokončený 5. reaktor, sklad vyhořelého paliva.
 • Území jaderné elektrárny Černobyl: památník poblíž administrativních budov, krmení sumců (konec jara, léto a podzim), kryt reaktoru č. 4 (z vzdálenosti cca 300 metrů).
 • Území tzv. Červený les, foto zastávka cedule Pripjať
 • Pěší prohlídka opuštěného města Pripjať (3-4 hodiny). Chodí se po různých trasách všechny však obsahují nejznámější objekty tohoto „města duchů“.  Např. Palác kultury Energetik, zábavní park s ruským kolem, stadión, kino Prométeus, mateřská školka, škola, bazén Azure, hotel Polesí, milice, požární stanice, nemocnice (do které byly dopraveny první oběti katastrofy), 16 patrový panelák, obytné domy – seznam objektů se může lišit v závislosti na počasí a jejich dostupnosti.
 • Opět průjezd Černobylem, dozimetrická kontrola v checkpointu „Lelev“  a následně „Dytjatky“.
 • V rámci akce se obědvá v závodní jídelně černobylské jaderné elektrárny.
 • Podle možností se dělají i jiné než zmíněné foto zastávky, do programu se vkládají i další body. 

Od kolika let můžu do zóny? Je možné nějak obejít věkovou hranici?

Do černobylské zóny je zakázán vstup osobám mladším 18 let. Pokud chcete do zóny legálně přes kontrolní body, musíte mít povolení. V žádosti o povolení se uvádí mimo jiné datum narození a čísle pasu. Při kontrole na vstupu dochází ke kontrolám osob, prohlíží se dokumenty a porovnávají se seznamem osob, které dostaly povolení ke vstupu do zóny. Tedy běžně dostupnými způsoby obejít věkovou hranici nelze.

Přemýšlíme i o letecké dopravě do Kyjeva, jestli je to možné a následné prohlídce zóny a pak Kyjeva. Jestli to je problém, pojedeme do Užhorodu.

Letecká přeprava je možná. My uděláme v podstatě cokoliv, jakoukoliv úpravu programu, nicméně standardní programy jsou důkladně zpracovány s přihlédnutím k zkušenostem, které máme. Nejlépe je vzít prověřenou klasiku a tu upravit podle vašich potřeb. Zážitek z akce z příjezdem do Užhorodu a následnou  přepravou po železnici je větší. Vím to podle ohlasů. Podle toho, kteří lidí se pak vracejí na jiné naše akce, kteří nás více doporučují. Také klasický program pracuje s rezervami a vykrývá možná rizika. Program v Užhorodu v něm není primárně proto, že Užhorod je zajímavé město, kde umíme připravit dobrý program (místo něj umíme nabídnout i jiné věci), ale  z toho důvodu, že tlumí rizika pozdního přejezdu hranice. Černobylská akce totiž není jako naše akce na Zakarpatí, kde lze zpoždění lehce vyrovnat. V zóně není možné posunout návštěvu, pozdržet mikrobus (u open akcí) nebo jet jiným vlakem.Tedy prohlídku s leteckou přepravou můžeme udělat, ale bez velkého nadšení a na vaše riziko. 

Chci zrušit zájezd, vrátíte mi zálohu?

Zálohy vybíráme proto, abychom zajistili účast přihlášených na akcích, jejich výše je stanovena tak, aby kryly případné škody, pokud turista přes zaplacení zálohy nepřijede. Z toho důvodu zaplacené zálohy jsou nevratné v jakémkoliv případě. Zálohy proto také většinou vybíráme nadvakrát a u rizikových klientů, například větších skupin mohou být zálohy vyšší.

Pokud akci stornujete s dostatečným předstihem, mohu vám jako poděkování nabídnout slevu na jinou akci (v jiném termínu). Sleva půjde na úkor našeho zisku z vaší účasti na další akci. Tento způsob nám pomáhá motivovat klienty, aby oznámení zrušení účasti na akci neprotahovali, zároveň dovoluje částečně odškodnit ty, kteří akci ruší opravdu z závažných důvodů, plus neohrožuje uskutečnění akce pro ostatní účastníky.

Podmínky slevy stanovuji individuálně.

Jak se dostat do Užhorodu. Je to nejlepší Leo expresem?

Způsobů dopravy do Užhorodu je víc. Každému vyhovuje něco jiného. Obecně je teď nejvhodnější Regiojet. Jde i Leo express, ale je méně pohodlný. Jsou ale i jiné možnosti. Já mám zpracovaný text, kde podrobně popisuji možnosti přepravy do Užhorodu. Text se snažím pravidelně aktualizovat. 

V Užhorodu jsem už byl. Je možný jiný program než jeho prohlídka?

Začátek v Užhorodu nemusí být na programu klasické prohlídka města. Máme několik variant programu přímo v Užhorodu a další mimo město.  I samotná klasické prohlídka je zážitek, je velký rozdíl vidět Užhorod sám a s profesionálním průvodcem. Nicméně pokud vám to nevyhovuje, je na výběr. Lidé, kteří jezdí do zóny rádi volí prohlídku opuštěné sovětské raketové základny za Užhorodem, nebo výjezd terénními auty na poloninu Runa, kde je další bývalá vojenské základna, při tomto výletu se zajíždí, také do vymírajících horských vesniček, na hrad Něvické atd. Nově také chodíme střílet na funkční vojenský polygon. Jde udělat pěší výlet do hor, moto výlet Zakarpatím, Mukačevo, termály, cestu za vínem, za zakarpatským pivem.