Nízkonákladové zážitkové výpravy do Černobylu

Jde o naši nejprodávanější akci v černobylské zóně. Poprvé jsme jí jeli na jaře roku 2017. Její program je základem většiny privátních akcí na míru a také většiny našich černobylských speciálů. Často tedy odkazuji sem, ale dopisuji, „v programu je navíc to, a to a není tam tohleto“.

Akce má historicky v názvu slovo „nízkonákladově“, protože od začátku byla stavěna tak, aby jste za své peníze dostali co nejvíc zážitků i za cenu menšího komfortu. V programu však rozhodně není nejnižší cena na prvním místě. Velký důraz je kladený na to, aby akce spadala do kategorie zážitkové turistiky, aby jste viděli v zóně co nejvíc vidět možné je (a nejlépe i to co spadá do oblasti exkluzivity), ale také aby jste ochutnali i něco z Ukrajiny a tím nemyslím jen místní speciality k snědku.

Program, který vám předkládám je skládačka, pokud jste uzavřená skupina, lze jej upravit zcela podle vašich představ. Úpravy jsou ale možné i pokud jedete v „open terminu“ ať už jako 1 účastník, nebo lépe, jako několik přátel. K základu lze přidat delší pobyt na naší základně v Užhorodu, v našem domku v horách, jízdu UAZem na poloniny a po zapadlých zakarpatských vesničkách, jízdu po Karpatech na našich koních, jezdecký výcvik v Užhorodu, pěší turistiku v ukrajinských Karpatech, okružní jízdu mikrobusem po Zakarpatí, různé gastro zážitky, rybolov, lov, návštěvu Lvova a další a další. Možné je i prodloužení pobytu v zóně.

Naši specialitou je doplňující military program. Už jsem zmínil jízdu UAZem, můžeme s vámi ale zajet i na bývalou jadernou základnu, dnes muzeum Pervomajsk. Děláme prohlídky opuštěné sovětské základny poblíž Užhorodu, vojenské základny na polonině Runa. Můžete s námi absolvovat střelecký výcvik na funkční vojenské základně ukrajinské armády nebo si zajezdit tankem. Na Zakarpatí děláme exkurze specializované na vojenské opevnění Arpad, jde udělat speciál zaměřený na československé opevnění na Podkarpatské Rusi (to je ale jen pro opravdové fandy).

Úpravy u open termínů jsou možné přidáním před nebo po základním programu, úpravy pro uzavřené skupiny jsou možné jakkoliv.

Termíny open akcí najdete na http://cernobyl.net/terminy-2020/ individuální termíny záleží na domluvě.

Do Černobylu jezdíme v malých skupinkách. Výjimkou byla akce v září 2017, které se účastnilo 33 lidí a 2 průvodci, šlo spíš o zkoušku toho co zvládneme, než o pravidlo. Normálně jezdíme v skupinách 6 – 15 turistů.  Tento malý počet nám pomáhá na akcích vytvářet unikátní komorní atmosféru, můžeme se klientům více věnovat,  ale také dovoluje mít v Černobylské zóně individuální program. To v praxi znamená, že se nejen dostaneme na všechny známá místa, ale i k zajímavostem, kde se běžně nechodí. Konkrétní program v zóně zašlu na vyžádání.

Pro skupiny od 4 lidí je možné vytvořit nový termín. Pro větší skupiny udělám za základní cenu individuální program. Za zvýšenou cenu jde udělat individuálka klidně i pro jednoho účastníka. Pokud máte víc času, můžete si program rozšířit o další aktivity, které pořádáme, jak jsem se rozepsal výše..

Časový harmonogram:

 • 1. den – příjezd do Užhorodu, ubytování, večer obvykle seznamovací posezení u piva
 • 2. den – prohlídka Užhorodu, večer odjezd do Kyjeva
 • 3. den – Černobylská zóna, oběd v zóně,  večer ubytování
 • 4. den – prohlídka Kyjeva, večer odjezd do Užhorodu
 • 5. den – příjezd do Užhorodu, volný program, nákupy, večer odjezd do ČR/na Slovensko

Je možnost zůstat dále v Užhorodu za cenu 5.90 EUR (cca 160 CZK) na den. Můžu vytvořit další program – například výpravu do hor, lázeňské procedury, prohlídka Mukačeva, výlet na koních na poloniny, pěší výlet na poloninu Boržava apod. viz výše.

Za sníženou cenu vám můžeme pronajmout náš domek v Užanském národním parku.

Stejně tak můžete přijet o pár dnů dřív, ubytuji vás za výhodnou cenu 5.90 EUR (cca 160 CZK) za noc.

V programu tak, jak je postavený, jsou časové rezervy. Počítáme se zdržením na hranicích, s zpožděním vlaků, autobusů. Na vaše riziko, lze program víc zahustit, například pokud vám nevychází přijet 1. den, můžete se k nám připojit 2. den do přibližně 15 hodiny – přijdete ale o prohlídku města., lze se připojit ve Lvově, v Kyjevu, ale rizika problémů s vámi zajišťovanou přepravou přecházejí na vás.

Účastníci výpravy se do Užhorodu musí dopravit samostatně. S dopravou rád poradím. Existuji přímé autobusové linky i kombinovaná doprava od společnosti Leo Express Praha – Užhorod nebo Regiojet. Do Čopu jezdí vlaky. Jednodušší to budou mít účastníci výpravy, kteří přijedou ze Slovenska. V Užhorodu vás osobně vyzvedneme  na nádraží a dopravíme na ubytování.

Zpáteční dopravu například Ostrava – Užhorod lze v závislosti na sezoně a předstihu s jakým kupujete jízdenky pořídit okolo 400 – 500 CZK. Z Košic jezdí do Užhorodu autobusy za 7 EUR.

Cena programu je: 244 EUR / 6 700 CZK / za osobu

Při rezervaci termínu se platí záloha 55 EUR (nebo ekvivalent v czk (cca1500CZK)), 60 dnů před odjezdem se platí 91 EUR (nebo ekvivalent v CZK cca (2500 CZK)) . Podle míry rizikovosti klientů může být záloha vyšší. Záloha jistí vaši účast na akci a slouží k hrazení nákladů. Zálohy se platí na český nebo slovenský bankovní účet v CZK nebo EUR a jsou nevratné. Pokud zálohu v plné výši nezaplatíte včas, vaše účast na akci nebude možná. Zbytek se doplácí na místě v hotovosti.

Pro skupinu osob je možné vytvořit individuální termín. Podle počtu osob ve skupině a dohodnutého programu je možné nabídnout slevu.

Podmínky účasti:

 • Platný cestovní pas (vízum pro občany EU není potřeba)
 • Včasné zaplacení záloh a doplacení ceny zájezdu
 • Věk minimálně 18 let
 • Těhotenství je překážkou účasti

V ceně je:

 • Ubytování v Užhorodu
 • Ubytování v Kyjevě
 • Doprava po území Ukrajiny
 • Povolení k vstupu do černobylské zóny
 • Exkurze černobylská zóna
 • Exkurze Užhorod
 • Exkurze Kyjev
 • česky / slovensky hovořící průvodce po celou dobu pobytu
 • 1 x jídlo (oběd v zóně)
 • (na sezonu 2022 připravujeme do ceny zahrnout i nějaké drobné suvenýry)

V ceně není zejména:

 • Doprava z ČR/SK do/z Užhorodu
 • Doprava nad rámec základního programu, například taxíky po Kyjevu, když se vám nebude chtít z večer z restaurace pěšky
 • Jídlo, s výjimkou výše uvedeného

K pozornosti:

Každá akce je v podstatě originál. Jednotlivé akce se od sebe mírně liší, jednou jdeme na večeři do jedné hospody, podruhé do jiné. Spí se v různých hotelech. V Kyjevu bývá různý program. Akce probíhá na Ukrajině a občas během akce může dojít ke změně, kterou nemůžeme ovlivnit. Pokud se něco takového stane, poskytujeme náhradu a to tak, že klient dostane vždy odpovídající nebo dražší variantu, než která je součástí standardní nabídky. Příjezd do Užhorodu je plánován s rezervou tak, aby jsme  se mohli flexibilně přizpůsobit aktuální dopravě. Na Ukrajině je totiž potřeba vlaky rezervovat dlouho dopředu a i tak jízdenky občas nejsou, což se týká především letní sezony. Tedy v reálu jezdíme různými vlaky. Už se také stalo, že jízdenky na vlak nebyly vůbec a museli jsme si připlatit za námi najatý autobus. Co se týká programu v zóně, snažíme se vám dát co nejvíc. Jdeme na hranu povoleného, občas i za ní. Ne vždy se ale vše povede, v Černobylské zóně se mění předpisy a hlavně jejich vymáhání, někdy ze dne na den. Tedy pokud například někde na fotkách z našich akcí vidíte, že jsme byli v chladící věži, nebo třeba na střeše 16. patrového domu v Pripjati, neznamená to, že se tam dostaneme při každé akci.   Prostě někdy se něco povede, někdy zase něco jiného. Vždy se ale snažíme dělat program co nejvíc pestrý. Prázdninové termíny mohou být dražší, protože musíme častěji řešit problémy s dopravou, a to stojí peníze + dráž vyjde ubytování.

Informace, fotky a videa k akci najdete i FB stránce: https://www.facebook.com/cernobylskazona/.

Psát a volat můžete Petru Židkovi na tel +380962832864 (spojeno i s Viber) nebo na e-mail petr.zidek@gmail.com viz http://cernobyl.net/kontakt/

Odkazy na fotografie a videa účastníků minulých akcí:

Právě na akci s tímto základní programem v pozdně podzimním termínu natočil známý slovenský urbexer Ivan Donovan své video z černobylské zóny https://youtu.be/ra4NjnlWLPM (nebo přímo na jeho youtube kanálu https://youtu.be/9E7PccOBzNY) + video z mimo „černobylského programu“ https://youtu.be/k7-aYBA3Yqo.

Další videa z akcí: https://youtu.be/otWoD_Y4EQI

Pro akce v roce 2017 byla na FB vytvořena událost facebook.com/events/182014335630061/ V diskuzi tam účastníci vkládali fotky, videa a další.

Několik alb od Mariána Marsiny na facebooku

Lenka, která s námi byla 2x dala na rajče  tyto fotografie:

Lenka také na svém blogu uveřejnila následující texty:

Další fotky na rajčeti.